کتاب هایی که هر برنامه نویس باید بخواند

تاریخ ارسال:

کتاب هایی که هر برنامه نویس باید بخواند

کتاب های مرجع برای کد نویسی بهتر

در این نوشته ما سعی داریم 7 کتابی را که برای یک برنامه نویس و مهندس IT مفید هستند را، معرفی کنیم. کتاب های شامل نکاتی برای برنامه نویسی بهتر و مدیریت یک شرکت IT است. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

1- Clean Code: A Handbook of Agile Software Craftsmanship

کتاب CLEAN CODE یا کد تمیز توسط رابرت سی. مارتین نوشته شده است. این کتاب بیشتر از این که در مورد زبان های برنامه نویسی صحبت بکند. در مورد استاندرد هایی برای تولید کد های خوانا و قابل فهم بحث می کند. کتاب کد تمیز یک کتاب کلاسیک است که قطعا هر برنامه نویسی باید آنرا یکبار هم که شده بخواند.

نیازی نیست که شما همه تکنیک ها و روش های مطرح شده را کاملا رعابت بکنید. اما رعایت حتی کوچک ترین نکات کتاب هم، به خوانایی کد های شما بسیار کمک خواهد کرد.

به یاد داشته باشید که به عنوان یک برنامه نویس، بیشتر وقت ما صرف خواندن کدها میشود، تا تولید آنها. و اگر بخواهیم صادق باشیم. این کد:

از این یکی خیلی راحتتر است.

دانلود این کتاب.

2- The Clean Coder: A Code of Conduct for Professional Programmers

یک کتاب بی نظیر دیگر از نویسنده کتاب CLEAN CODE.

موضوع اصلی "کد نویس تمیز" در مورد این است که، یک برنامه نویس حرفه ای چگونه باید رفتار بکند. مانند این که آنها چگونه باید ارتباط برقرار بکنند. چگونه به صورت تیمی بر روی پروژه ای کار بکنند یا از پس مشکلات بر بیایند.

آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که وقتی در مدت محدود و فشرده از پس وظایف تعیین شده برای پروژه بر بیایید؟ قطعا در پایان کار احساس فوق العاده ای خواهید داشت.

این کتاب را بخوانید و دوباره به این موضوع فکر کنید.

CLEAN CODER

دریافت کتاب.

3- The Phoenix Project: A Novel about IT, DevOps, and Helping your Business Win

پروژه ققنوس یک رمان نوشته شده توسط جن کیم، کوین بهر و جرج اسپفرد است. این کتاب یک رمان عادی در مورد تکنولوژی نیست. و در مورد فرایند های آی تی صحبت می کند. همچنین کتابی است که شما می توانید براحتی قبل از خواب بخوانید. بدون سرگیجه های ناشی از موضوعات پیچیده مطرح شده.

پروژه ققنوس یک کتاب خوب است برای درک تاثیر بد اشتبهات اتخاذ شده. و دلایل کاهش عملکرد شرکت های آی تی. شما در این کتاب روش های مختلف کار را یاد میگیرید. و می آموزید که یک شرکت محکون به فنا از یک "سگ گرسنه" به یک "ستاره" تبدیل می شود.

دریافت کتاب.

4- The Pragmatic Programmer: From Journeyman to Master

نوشته اندرو هانت و دیو توماس. این کتاب هم یک کتاب کلاسیک و قدیمی است که هر برنامه نویسی باید آنرا مطاعه کند. "یک طلای قدیمی".

"برنامه نویس عملگرا" به شما یاد خواهد داد در مواجه با مشکلات متفاوت که ممکن است در طول حرفه خود با آنها مواجه شوید. چگونه رفتار کنید. این کتاب کمی سالخورده است. اما در زمانی که معرفی شد ( دهه نود میلادی) یک پیشتاز به تمام معنا بود.

The-Pragmatic-Programmer

دریافت کتاب.

5- Design Patterns: Elements of Reusable Object-Oriented Software

حتی با ظهور الگوهای جدید برنامه نویسی (مانند FUNCTIONAL)، دیدگاه OBJECT ORIENTED و قواعد جدید طراحی نرم افزار. دیزاین پترن ها هنوز هم پرطرفدار هستند.

کتاب DESIGN PATTERNS توسط GANF OF FOUR (Erich Gamma, Richard Helm, Ralph Johnson, John Vlissides) نوشته شده است. مجموعه ای عالی از تمام الگوهای معماری که می توانید از آنها برای توسعه بهتر بهره ببیرید. و کد هایی با قابلیت بالاتری برای توسعه و تغییرات بنویسید.

Design Patterns

دریافت کتاب.

6- The Imposter's Handbook: A Primer for Self-Taught Programmers

آیا تا حالا حس کرده اید که به اندازه کافی نمی دانید؟ شاید روزی در حالی که کار خود را به خوبی انجام می دهید. اما یک "کلاهبردار" نام بگیرید. فقط به این دلیل که در مقایسه با دیگران هنوز دانش کافی ندارید!

این سندرم "Impostor Syndrom" نامیده می شود و کاملاً یک احساس رایج در صنعت فناوری است که کد نویس های باتجربه حتی اگر مدرک دانشگاهی نداشته باشند راحتتر استخدام می شوند.

حتی برخی افراد خود را در کنار 16 ساله ای می بینند که به دلیل تجربه کدنویس در مدرسه استخدام شده است.

اما کتاب The Imposter توسط Rob Conery شما را تحت پوشش قرار داده است. تا خلا دانش شما را پر کند. و شما را از طریق تمام مباحثی که در دوره دانشگاهی علوم کامپیوتر نیز یاد خواهید گرفت، راهنمایی می کند.

این کار شما را ارتقا می دهد ، عزت نفس شما را محکم می کند. و در نهایت می توانید با متخصصی چت کنید. که در بخش MACHINE LEARNING کار می کند.

The Imposter's Handbook

دریافت کتاب.

7- Refactoring: Improving the Design of Existing Code

با گذشت زمان کدها بهم می ریزند. این شرایطی است که ما نمی توانیم تغییر دهیم. اما آنچه که می توانیم تغییر دهیم، پیچیدگی کدهایمان از طریق refactoring است.

Refactoring هم یک کتاب کلاسیک توسط مارتین فاولر و کنت بک است. و به شما نشان می دهد که چگونه می توانید کد های متورم را شناسایی کنید. و چگونه می توانید از طریق کد قدیمی پیچیده خود به یک کد براق و مرتب و بازسازی شده جدید راه پیدا کنید.

این کتاب قدیمی است. اما هنوز کاربرد دارد. مثالهایی سنگین از جاوا در آن قرار دارد. اما می تواند در سایر کدها و زبان ها نیز استفاده شود.

Refactoring

دریافت کتاب.

سخن پایانی:

تمامی کتاب هایی که نام برده شده همگی معمولا بر اساس تجربیات نویسندگان آن ها در کد نویسی یا مدیریت نوشته شده اند. همه ما نیز در مدت زمانی که پروژه ای را پیش میبریم. قطعا با مشکلاتی مواجه می شویم که با تحقیق یا ابتکار خودمان از پس آن ها بر میاییم. اگر ما نیز این نکات ریز و درشت را برای خودمان یادداشت کنیم. قطعا پس از مدتی مرجعی قابل اتکا از تجربیات شخصی خودمان خواهیم داشت. که بسیار کار گشا می باشد.

نظر شما چیست؟! آیا کتاب دیگری را هم می توانید پیش;نهاد بدهید؟

همچنین توصیه می کنیم با سایر مطالب ما در مورد برنامه نویسی همراه باشید.

آخرین بروز رسانی: سه‏ شنبه 15 آذر 1401 ( 942   )

پست های مشابه

نظرات کاربران

برای نظر دادن وارد شوید.

0 نظر

جدیدترین مطالب! آخرین مطالب بلاگ

آموزش گیت در ویندوز

آموزش گیت در ویندوز

شنبه 17 ارديبهشت 1401 ( 368   )

گیت هاب ابزار بررسی و نگهداری تاریخچه هرگونه فایل و پروژه می باشد. هدف از توسعه چنین ابزاری کمک به ت...

بخوانید
کد نویس تمیز - خلاصه کتاب و نکات مهم

کد نویس تمیز - خلاصه کتاب و نکات مهم

چهارشنبه 10 فررودين 1401 ( 543   )

خلاصه کتاب کد نویس تمیز می گوید که برنامه نویس حرفه ای چگونه...

بخوانید
خلاصه نکات مهم از کتاب کد تمیز (CLEAN CODE)

خلاصه نکات مهم از کتاب کد تمیز (CLEAN CODE)

سه‏ شنبه 2 فررودين 1401 ( 506   )

کد زمانی تمیز است که به راحتی توسط تمام افراد حاضر در تیم قا...

بخوانید
معرفی کتاب اثر مرکب

معرفی کتاب اثر مرکب

شنبه 28 اسفند 1400 ( 405   )

"بر اساس این اصل که تصمیمات کوچک و روزمره یا شما را به زندگی...

بخوانید
شباهت های موجود در کاتلین و سی شارپ

شباهت های موجود در کاتلین و سی شارپ

چهارشنبه 11 اسفند 1400 ( 476   )

بیان شباهت های موجود بین زبان سی شارپ و کاتلین برای برنامه ن...

بخوانید